Jak zacházet s kalkulačkou

          Jen málokdo umí svou kalkulačku používat na 100%. Není to ani tak tím, že by ovládání kalkulačky bylo tak složité, jako spíše nechutí zajímat se o školní věci více než je nezbytně nutné. Na této stránce se nebudu věnovat stručnému popisu ovládání jednotlivých kalkulaček, spíše se chci zaměřit na vysvětlení základních pojmů a značek převažujících na většině kvalitních kalkulaček. Na úvod bych chtěl podotknout, že každý student druhého stupně by měl být vybaven kalkulačkou s pokročilými funkcemi, např. takovými, které jsou znázorněny na obrázkách. Taková kalkulačka bohatě postačí nejen v průběhu studia na druhém stupni základní školy, ale i v nadcházejících studiích na střední škole.

                         

           Nyní vám ukáži některé základní funkce kalkulačky, které se nacházejí na základním panelu. Na trhu však existuje mnoho výrobců kalkulaček z čehož vyplívá i různé značení jedné a té samé věci. Některé kalkulačky jsou vybaveny tzv. podružnými funkcemi, které se aktivují nejprve stiskem jiného tlačítka. Tyto funkce jsou většinou barevně označeny nad daným tlačítkem kalkulačky (jak je vidět níže), aktivační tlačítko je tak vždy ve stejné barvě jako daná podružná funkce.

 

Zde vydíte rozdílné označení dvou výrobců pro mocninu n-tého řádů. Např. pokud bychom chtěli na kalkulačce vypočítat 78 , zmáčkneme číslici 7 - poté zmáčkneme příslušný znak a následně zmáčnemé číslo na které umocňujeme, v našem případě 8. Výsledek nám pak výjde 5 764 801. Je zde také patrná podružná funkce u prvního tlačítka, která znamená n-tá odmocnina z daného čísla.

 

Opět vidíme rozdílná označení pro počítání se zlomky, kalkulačka vám sice na displeji neukáže klasický zlomek, ale naznačí ho symbolem /. Takto můžeme sčítat, odčítat, násobit či dělit zlomky. Pozor však na to, že takový výsledek výjde opět ve tvaru zlomku. Např. : pokud by se ve výsledku objevil symbol / dvakrát - znamenáto, že výsledek je převeden na celky.

Tyto dvě odlišná tlačítka znamenají, že daná hodnota čísla bude převedena na stupně. Používáme hlavně při počítání s velikostmi úhlů. Nebo při výpočtech s goniometrickými funkcemi. Např. pokud budeme počítat velikost úhlu pravoúhlého trojúhelníka, pokud známe dvě jeho strany. Výsladek by vyšel jako desetiné číslo, které po stisknutí tohoto tlačítka bude převedeno na stupně, minuty a sekundy. 

 

Zde vidíme goniometrické funkce a aktivátory podružných funkcí (inverzních goniometrických funkcí). Některé typy kalkulaček označují aktivátory podružných funkcí symbolem 2ndF, jiné zase SHIFT.

Toto tlačítko na většině kalkulaček znamená volbu režimu kalkulačky. Dnešní kalkulačky mají výce režimů pro různé druhy výpočtů. Máme statistický modul, vědecký modul a spoustu dalších. Na základní škole si však hravě vystačíme s tím základním.